Droga hamowania a sprawność układu hamulcowego

Zwiększająca się stale liczba samochodów na polskich drogach sprawia, że coraz częściej możliwość szybkiego przemieszczenia się z jednego miejsca do drugiego staje się niemożliwa. Tworzące się w godzinach szczytu korki to zmora każdego kierowcy.

Wymaga kierowcy sporego refleksu, bo

Korki nie pozwalają na rozwinięcie prędkości, przeciwnie - zmuszają do ciągłego hamowania. Wymaga to od kierowcy dużego refleksu, gdyż zdarza się często, że pewne sytuacje na drodze wymagają nagłego zahamowania. Zdarza się to najczęściej przy okazji zmiany sygnalizacji świetlnej - większość kierowców reaguje na zmiany świateł zbyt późno, licząc, że zdążą jeszcze przejechać na żółtym świetle, a czasem nawet na czerwonym.

Do nagłego hamowania zmuszają też wybiegający na ulicę piesi czy zwierzęta oraz wyprzedzające „na trzeciego” samochody. Sytuacji, które wymagają nagłego hamowania jest wiele, ważne więc by szybko reagować na zmiany.

Niesprawny układ hamulcowy może przyczyną

Nawet najbardziej czujny kierowca musi liczyć się z możliwościami swojego samochodu. Niesprawny układ hamulcowy może być przyczyną wypadków, w których zagrożone jest życie nie tylko kierowcy i jego pasażerów, lecz także innych uczestników ruchu.

Śliska nawierzchnia wydłuża dróżkę hamowania

O tym, jak ważny jest sprawny układ hamulcowy nie powinno się nikogo przekonywać. Najłatwiej wagę hamulców ocenić w okresie jesienno-zimowym, kiedy trudne warunki atmosferyczne zwiększają ryzyko wypadków. Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania, jeśli do tego dojdą jeszcze niesprawne hamulce - problem robi się poważny.

Zużyte opony mniejszą przyczepność

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ mają nie tylko sprawne hamulce. Niezwykle istotna jest też jakość opon. Zużyte opony mają mniejszą przyczepność, nie trzymają się drogi, słabiej reagują na skręt kierownicy.

Co więcej, intryguje wyżej wymienionych

Niestety, wielu jest kierowców, dla których jakość opon jest kwestią nieistotną. Co więcej, nie interesuje ich możliwość - a wręcz konieczność - wymiany opon letnich na zimowe. Wielu kierowców uważa taką wymianę za stratę pieniędzy. Tymczasem sezonowa wymiana opon to nie fanaberia producentów, lecz troska o bezpieczeństwo kierowców.

Czym różnią się opony zimowe od letnich? Przede wszystkim wykonane są z innej mieszanki, różnią się też bieżnikami. Warto je sezonowo zmieniać, gdyż tylko wtedy możliwa jest bezpieczna jazda w każdych warunkach.

Amortyzatory powiększają dodatkowo przyczepność

Bezpieczeństwo na drodze zależy także od sprawności amortyzatorów. Wbrew pozorom ich zadaniem nie jest tylko zwiększenie komfortu jazdy. Amortyzatory zwiększają także przyczepność na drodze, dzięki czemu auto jest bardziej stabilne, lepiej trzyma się drogi. Jest to szczególnie odczuwalne na zakrętach. W przypadku niesprawnych amortyzatorów, znacząco wydłuża się droga hamowania.

Regularny przegląd umożliwia uchronić

Dbanie o sprawność wszystkich części samochodowych to obowiązek każdego kierowcy. Określaniu poziomu sprawności służą coroczne przeglądy techniczne, które powinien wykonać w swoim aucie każdy kierowca, aby sprawdzić, czy jego auto nadaje się do jazdy po drodze. Regularny przegląd pozwala uniknąć awarii, zwiększa też nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Oczywista, kupujemy części

Na elementach układu hamulcowego, oponach i amortyzatorach z pewnością nie warto oszczędzać, jeśli zależy nam na spokojnej, bezkolizyjnej jeździe. Oczywiście, jeśli kupujemy części do samochodu, możemy zdecydować się na tańsze zamienniki czy też zakupić części używane, w praktyce jednak ryzykujemy nasze życie, bo tylko sprawny samochód pozwala na bezpieczną jazdę.

Published by