Części samochodowe - nowe czy używane - na co się zdecydować?

Bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem wcale nie zależą od tego, jakiej marki mamy samochód. Oczywiście, im lepsza marka, im bardziej luksusowy samochód, tym więcej udogodnień, ale bez odpowiednich umiejętności kierowcy nawet najdroższy samochód nie zapewni bezpieczeństwa.

Samochód bezpieczny to przede wszystkim samochód sprawny, w którym wszystkie części działają bez zarzutu i są regularnie sprawdzane. Co roku każdy samochód powinien przejść przegląd techniczny, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych usterek.

W wyniku codziennej eksploatacji, wiele części w samochodzie ulega zużyciu. Dotyczy to chociażby klocków hamulcowych i tarcz, które co jakiś czas należy wymieniać, aby nie doprowadzić do większej awarii, bądź - co gorsza wypadku.

Innymi częściami, które wymagają wymiany ze względu na dużą ich zużywalność są także opony. W przypadku opon kwestią dodatkową jest fakt, że wymagają one ponadto sezonowej wymiany, gdyż jedne opony nie nadają się do jazdy przez cały rok. Te letnie są całkowicie nieprzystosowane do jazdy zimą, różnią się bowiem składem mieszanki, niezbędnym do ich produkcji oraz typem bieżnika.

W samochodzie występują także takie części, które - co prawda - nie zużywają się w trakcie jazdy samochodem, lecz często ulegają uszkodzeniu z innych przyczyn. Chodzi tu głównie o lusterka, które są jednymi z najczęściej uszkadzających się elementów wyposażenia samochodu.

Lusterka tracimy najczęściej na parkingach przed hipermarketami czy parkując w centrum miasta. Wąskie miejsca parkingowe sprawiają, że często zaczepiamy nimi o inne samochody. Lusterka ulegają także uszkodzeniu, kiedy próbujemy zmieścić się naszym autem w zbyt wąskiej bramie. Wybijane są często przez chuliganów, bądź też tłuką się w czasie stłuczki na drodze.

Oczywiście, każdą z części samochodowych - od wycieraczek do silnika możemy wymienić, w praktyce jednak często kierowcy zwlekają z wymianą, gdyż moto-części wcale do najtańszych nie należą. Ich cena uzależniona jest przede wszystkim od marki auta - im bardziej unikatowy model, tym trudniej o części - sklepy muszą je sprowadzać, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, bądź też można je kupić tylko w autoryzowanych salonach, gdzie ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Istotny wpływ na kształtowanie się cen za części ma więc marka ich producenta. Im bardziej znany i ceniony producent, tym ceny wyższe, ale też wyższa jest jakość, większa wytrzymałość i trwałość.

O ile w przypadku wycieraczek możemy pozwolić sobie na zakup tańszych zamienników, o tyle w przypadku chociażby elementów układu hamulcowego oszczędzać na częściach nie warto. Na szali trzeba bowiem położyć cenę własnego bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet życia swojego, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Coraz bardziej popularny staje sie zakup części używanych. Handel takimi częściami od zawsze jest w Polsce obecny. Nie bez powodu jeżdżono kiedyś na giełdy, aby po okazyjnej cenie kupić potrzebne części. Dziś zamiast jechać na giełdę, szukamy ofert w internecie. Dotępnych jest tu wiele baz z ogłoszeniami o możliwości zakupu. Używane, a nawet nowe części, można kupić okazyjnie także na różnych serwisach aukcyjnych.

Dla miłośników samochodów jest to prawdziwa gratka. Często można bowiem kupić prawie nowe części w dużo niższej niż w sklepach cenie. Dodatkową korzyścią jest też fakt, że potrzebne nam elementy możemy znaleźć u właścicieli z innych miast i bez trudu je zamówić. Handel używanymi częściami coraz chętniej przenosi się więc z giełdy do internetu.

Published by